Jetem w trakcie budowy tego projektu w/g kol. Wojtka SP4SKV  wkrótce fotoreportaż oraz krótki opis budowy


I doszedł do mojej kolekcji kolejny TRX jest to KACPER II wg. Wojtka SP4SKV tym bardziej cieszy fakt że zmontowałem go samodzielnie J

 

Krótko jest to dwupasmowy TRX QRP made home, na pasmo 80 i 40m.

 

Budując mój pierwszy TRX miałem do dyspozycji : NWT 7, miernik częstotliwości, miernik uniwersalny, tester elementów elektronicznych , sondę wcz do miernika uniwersalnego oraz typowe narzędzia ( wkrętaki, szczypce itp.) no i oczywiście lutownicę

Po otrzymaniu kpl. płytek ( płyta główna, płytka DDS oraz płytka LPF ) oraz kilku innych podzespołów od Wojtka i zgromadzeniu reszty elementów rozpocząłem budowę swojego ,,kacperka”  od montażu DDS wg Mateusza SQ9PXB


Modułowa budowa na tzw. kanapkę w przednim panelu do obudowy Z1W otrzymanym od Wojtka. 

 

Pomimo tego że po poprawnym montażu synteza startuje od razu to nie obyło się bez problemów, po zmontowaniu wszystkiego, włożeniu zaprogramowanego US Atmega 8 na wyświetlaczu zobaczyłem ,,kwadraciki” . 

Przeprowadziłem pomiary i sprawdzanie poprawności lutowań , oczyszczanie ścieżek z nalotów topika i cyny usuwanie mikrozwarć 

Dla następnych budowniczych zamieszczam prawidłowe napięcia na poszczególnych nogach Atmegi w DDS

Gdy już wszystko sprawdziłem i byłem już bliski poddania się przyszedł z pomocą Wojtek naprowadzając mnie na trop tegoż dziwnego zachowania DDS winnym okazało się połączenie wyświetlacza z płytką po oczyszczeniu Goldpinów i przeprogramowaniu Atmegi DDS wystartował bez problemów. 

Teraz przyszedł czas na montaż elementów na płycie głównej TRX. Na pierwszy ogień poszedł filtr kwarcowy Zadanie miałem o tyle łatwiejsze że zestaw od Wojtka zawierał już dobrane Kwarce oraz kondensatory.

 

Następnie lutowałem resztę elementów i gdybym zachował zasadę uruchamiania po kolei poszczególnych bloków miałbym w późniejszym etapie mniej problemów z uruchomieniem odbiornika.

Korzystając z fotek które Wojtek przesłał na maila wraz wykazem elementów oraz wsadem do Atmegi zadanie łączenia punktów poszczególnych zasilań było bardzo mocno ułatwione. Na bazie jeden z fotek oznaczyłem dla kolegi Andrzeja SQ1SNP resztę punktów które trzeba połączyć ze sobą brakuje tylko jeszcze punktu R i R” 

Po zmontowaniu całej płytki  dostrojeniu filtra LPF, pomiarach napięć na podstawkach US 1, US 2  przyszedł czas na uruchomienie.

Na pierwszy ogień odbiornik i tu gradem pytań zasypywałem kol. Ryszarda SP1MVS  oraz kol. Grześka SP1IKK mają oni dużo większe doświadczenie w radioelektronice. ( moje gorące podziękowania za poświęcony czas na czasami głupie proste pytania z mojej strony )

Na początku wstępnie ustawiłem BFO – miernik częstotliwości zmontowałem na potrzeby tego  projektu


 Rozpoczęło się uruchamianie odbiornika po podłączeniu DDS

Radio wydało z siebie pierwszy pisk. Coś się sprzęgało, i tu z pomocą przyszedł znowu Wojtek.

Za jego poradą ( pomimo sprawdzenia wszystkich elementów przed montażem ) sprawdziłem jeszcze raz poprawność lutowania, montażu i wszystkie elementy w odbiorniku.

Po dokładniejszym ustawieniu BFO przy pełnej głośności odbiornik dalej się sprzęgał, i co i znów mail do Wojtka który jak zawsze służy pomocą. Podpowiedź tym razem brzmiała zamień US 1 z US 2. Natomiast Ryszard poradził zrobić bardziej uporządkowanego ,,pająka”  po przekładce układów , wymianie przewodów i ich innym ułożeniu sprzęganie ustało. Winnym również okazał się jeden z TBA 120S.

Odbiornik ożył po dokładniejszym strojeniu filtrów RX na płytce i ustawieniu prądu mcz odbiór stacji był bardzo dobry.

Na tym etapie uruchamianie odbiornika się zakończyło. Przyszła pora uruchomić nadajnik

Po wstępnym podłączeniu switcha do załączenia PTT podłączeniu dwu kolorowej diody sygnalizującej TX/RX sprawdzeniu zasilań 12VN załączyłem nadajnik.

Pomimo sygnalizacji przez diodę nadawania to na DDS nie wystąpiło wskazanie ,,T” mówiące o nadawaniu. Po sprawdzeniu połączeń okazał się że umknął mi przewód PTT z DDS do płyty głównej 

Gdy wszystko działało prawidłowo wykonałem sondę w.cz. pomierzyłem prądy spoczynkowe tranzystorów Drivera i PA podłączyłem miernik mocy i przy pierwszej próbie wyszło ok. 0,5 watt. Po zrównoważeniu układów US1 I US2 oraz dostrojeniu filtrów wyjściowych moc wzrosła do ok. 5 watt.

Na początek zamiast mikrofonu podłączyłem wkładkę W66 zdemontowaną ze starego aparatu telefonicznego jakość modulacji nie była zadawalająca oraz znów pojawiło się sprzęganie.

Teraz rozpocząłem zabawę nad dostrojeniem wszystkich elementów układu podczas tego wyszło że podczas testów odbiornik testowy powinien być nieco oddalony bo jego bliskość powoduje sprzęganie się - dopiero po skręceniu RF gain i założeniu słuchawek można było dalej testować ,,Kacpra"


w dniu  dzisiejszym tj.23.07.2015 został ukończony TRX KACPER II 

pierwsze QSO przeprowadzone z :

SP1PWP, SP1QXD, DL1NHC, SQ3WLM, SP7ZHP, SP3CMX

Kolegom z którymi przeprowadziłem pierwsze QSO /QRP dziękuję za miłe słowa i raporty 


Teraz w końcu więcej będę pracował na SSB ponieważ Kacperek świetnie nadaje się na wszelakiego rodzaju wyprawy i wypady.

Jeszcze w trakcie projektu i realizacji są naklejki na przedni i tylny panel. 


Na koniec podziękowania dla : Grześka SP1IKK, Ryszarda SP1MVS, Andrzeja SQ1SNP, Wojtka SP4SKV, Mateusza SQ9PXB

Oraz :

forum Home Made - http://sp-hm.pl/index.php

forum SP QRP - http://www.sp-qrp.pl/

 

Była to dla mnie niezapomniana przygoda podczas której nauczyłem się wiele rzeczy, setki przeczytanych postów, setki pytań. całość pozwoli na rozpoczęcie bardziej złożonej konstrukcji pt. Avala 01

wszystkie materiały pomocnicze umieszczam za zgodą Wojtka w dziale DOWNLOAD